Komedie Falešné našeptávání pojede na prestižní Grand Festival smíchu do Pardubic

Rozkošná komedie režiséra Radovana Lipuse Falešné našeptávání bude v příštím roce reprezentovat Slovácké divadlo na prestižním Grand Festivalu smíchu v Pardubicích. Na známé akci se slováčtí divadelníci představí ve čtvrtek 24. ledna 2019. Hru francouzského spisovatele, dramatika a žurnalisty Pierra de Marivauxe z roku 1737 odehrajeme na domácím jevišti do konce roku pro veřejnost už pouze jedenkrát, a to u příležitosti Noci divadel v sobotu 17. listopadu. Poslední vstupenky jsou k dispozici přímo zde

 
Hra francouzského spisovatele, dramatika a žurnalisty Pierra de Marivauxe z roku 1737 byla v České republice hrána zatím pouze jednou a Slovácké divadlo ji uvádí ve zbrusu novém překladu Daniely Jobertové a režii Radovana Lipuse.
 
"Falešné našeptávání patří ke hrám, kde se všechno děje ve slovech a slovní jednání postav je velmi důležité. Je to hra, která potřebuje hereckou akci, a Marivaux v ní hercům nechává prostor. V době jejího vzniku fungovaly ve Francii dvě divadelní tradice, vznešené francouzské divadlo a italské divadlo, které neslo dědictví komedie del´ arte. Falešné našeptávání psal Marivaux právě pro italské herce," uvedla překladatelka Daniela Jobertová, která studovala divadlo přímo ve Francii.
 
"Marivaux je autor, který mě bytostně zajímá. Text vypadá lehce, ale jen na první pohled. Pod povrchem je krutý a surový. Zobrazuje anatomii lidské duše a krutou manipulaci s city druhého. Láska je Marivauxovo velké téma a ve Falešném našeptávání vidíme manipulaci v přímém přenosu, kterou se autor baví," řekl režisér Radovan Lipus.

K dílu Pierra de Marivauxe se váže také pojem "marivaudage" (česky marivodáž), který vznikl v 18. století jako hanlivé označení milostného rozhovoru u Marivauxe jak v dramatické, tak románové tvorbě. Dnes má toto sloveso význam podle Marivauxových her a znamená "vyměňovat si vybrané lichotky".

V komedii hrají Tereza Novotná, Zdeněk Trčálek, Martin Vrtáček, Irena Vacková, David Vacke, Tomáš Šulaj, Tereza Hrabalová a Jiří Hejcman. Scénu vytvořil David Bazika, kostýmy Eva Kotková. Hudbu složil Pavel Helebrand a dramaturgie se ujala Iva Šulajová. 

Grand Festival smíchu, pořádaný Východočeským divadlem Pardubice již od roku 2001, je soutěžní přehlídkou komediální tvorby divadel České republiky. Divadla, která mohou být do soutěžní části přehlídky zahrnuta, musí splňovat jedno hlavní kritérium: jedná se o divadla repertoárová s vlastním hereckým souborem. 

Komedie sleduje odborná porota, která uděluje Cenu odborné poroty. Alternativou odborné poroty je studentská porota, jež předává Cenu studentské poroty. Diváci svým hlasováním určují cenu Komedie diváků. Součtem všech hlasů je pak vyhodnoceno nejlepší komediální představení a vyhlášena cena Komedie roku. Dále se předávají ocenění za nejlepší ženský a mužský herecký výkon a od roku 2018 i za nejlepší režii.

Slovácké divadlo navštívilo Grand festival smíchu s velkým úspěchem už několikrát. U diváků uspělo v minulosti například s komediemi Tenor na roztrhání a 1+2=6 (Jeden a dvě je šest). Trofej si z festivalu odnesly i legendární Rychlé šípy. V kategorii nejlepší mužský herecký výkon zabodoval také Vladimír Doskočil v roli Hajného Štětivce v komedii Na tý louce zelený v režii Igora Stránského.