Igor Stránský nastuduje ve Slováckém divadle maďarskou tragikomedii Rodina Tótů
Režisér a dlouholetý ředitel Slováckého divadla Igor Stránský začal v úterý 24. dubna ve Slováckém divadle připravovat tragikomedii Istvána Örkénye Rodina Tótů, známého u nás často uváděnou Kočičí hrou z roku 1963. „Jsem šťastný, že se opět vracím do Slováckého divadla a za tuto příležitost jsem vděčný,“ uvedl na včerejší zahajovací zkoušce režisér.
První čtené zkoušky se zúčastnil i český scénograf Jaroslav Milfajt, který k inscenaci vytvoří výpravu. „Slovácké divadlo mám moc rád a těšil jsem se hned třikrát. Na divadlo, na Igora Stránského i na Tótovce,“ uvedl scénograf, který působí jako šéf výpravy v Městském divadle Brno a jako jevištní výtvarník spolupracoval s mnoha divadly u nás i v zahraničí.
Sarkastická tragikomedie s vynikajícími hereckými příležitostmi, kterou významný maďarský dramatik István Örkény napsal v polovině šedesátých let 20. století nejprve jako scénář a později jako drama, je groteskním zobrazením skutečnosti a obranou humánních hodnot proti odcizení a absurditě života. „Skrze humor bojuje s omezující představou, že svět je třeba dostat do předem vymyšleného modelu a svobodný život lze zavřít do nějaké ´škatule´. Komedii, jež byla v Maďarsku také úspěšně zfilmována i adaptována pro rozhlas a v Paříži získala cenu Le Prix del’Humour noir, lze snad pro českého diváka nazvat též jakousi maďarskou ´hrabalovštinou´,“ doplnila dramaturgyně novinky Iva Šulajová.
István Örkény (1912-1979) byl maďarský dramatik a prozaik. Jeho hry se vyznačují satirickým pohledem na společenské problémy a groteskním ztvárněním jednotlivých příběhů. Velmi populárním se stal, mimo jiné, díky svým krátkým povídkám groteskně-absurdní povahy, které vyšly v několika menších svazcích, například Minutové povídky (Egyperces novellák).
Rodina Tótů byla dosud na českých profesionálních divadelních jevištích uvedena osmkrát. Naposledy se hra objevila v roce 2003 v repertoáru pražského Divadla Bez zábradlí, kde ji nastudovala maďarská herečka a režisérka Enikö Eszényi s hvězdami českého herectví Evou Holubovou (Mariška), Bohumilem Kleplem (Tót), Oldřichem Kaiserem (Major) či Janou Šulcovou (Gizi).
Ve Slováckém divadle se můžete těšit na Martina Vrtáčka (Tót), Irenu Vackovou (Mariška), Zdeňka Trčálka (Major), Moniku Horkou (Gizi), Terezu Hrabalovou (Ágika) a Davida Vackeho (Listonoš). Hru divadlo uvede v překladu Jiřího Daňka a úpravě Jiřího Daňka a Ivo Krobota. Hudbu složil a hudebního nastudování se ujme Martin Štědroň, texty napsal Ivo Krobot. Premiéra je naplánována na sobotu 16. června. Dílo Istvána Örkénye vstoupí na jeviště Slováckého divadla ve své historii poprvé.
Rozhovor s režisérem Igorem Stránským o připravované novince si můžete přečíst v novém čísle divadelního dvouměsíčníku Časopis, který vychází už ve středu 9. května.
Slovácké divadlo uvede v premiéře Örkenyho Rodinu Tótů
Poslední předprázdninovou premiérou ve Slováckém divadle bude už tuto sobotu 16. června sarkastická tragikomedie maďarského dramatika a autora slavné Kočičí hry Istvána Örkénye Rodina Tótů v režii vynikajícího a u diváků oblíbeného Igora Stránského.
„S Rodinou Tótů jsem se setkal dvakrát a pevně se usadila v mém podvědomí. Prvně to bylo v roce 1972, kdy jsem dostal od režiséra Petra Scherhaufera nabídku, abych nastoupil do angažmá v Divadle na provázku. Měl jsem tam vedle Bolka Polívky a Jiřího Pechy účinkovat v připravované inscenaci Tótovci. Protože však byl ve Slováckém divadle vynikající režisér doc. Miloš Hynšt a já moc stál o spolupráci s ním, nabídku jsem odmítl. Inscenaci Tótovců jsem však viděl a byla skvělá. Ještě lepší provedení jsem však měl možnost shlédnout o deset let později v pražském Činoherním klubu. Herecký koncert Nárožného, Hálka, Divíškové, Šafránkové a Švandové byl neskutečným zážitkem. A když se po dalších pětatřiceti letech naskytla příležitost abych Rodinu Tótů režíroval, ani na chvilku jsem nezaváhal,“ uvedl režisér.
Sarkastická tragikomedie s vynikajícími hereckými příležitostmi, kterou významný maďarský dramatik István Örkény (1912-1979) napsal v polovině šedesátých let 20. století nejprve jako scénář a později jako drama, je groteskním zobrazením skutečnosti a obranou humánních hodnot proti odcizení a absurditě života.
Děj se odehrává v zapadlé severomaďarské vesničce, v domě rodiny Tótů, kam přijíždí z fronty na zotavenou Major, nadřízený Tótovic syna Julia. Celá rodina spatřuje v návštěvě vidinu budoucích výsad pro syna, a tak se snaží Majorovi zalíbit a všemožně vyjít vstříc jeho kuriózně kladeným požadavkům, byť je to stojí mnoho sebezapření. Již záhy po příjezdu se totiž projevuje Majorova pošramocená nervová soustava a autoritativní povaha, pod jejímž despotický vlivem manželé Tótovi postupně degenerují a ztrácejí svobodnou vůli.
„István Örkény je mistrem žánru miniaturní grotesky, nebo též minutové povídky, novely, nazývá se to různě. Základem tohoto žánru je, že děj je vystavěn na všední situaci, hrdiny jsou obyčejní lidé, hovořící banální mluvou. Vyústění, pointa však překročí meze reality, stane se nezvyklou, nepravděpodobnou až šokující, a tím na vše vyprávěné vrhne groteskní až absurdní rozměr. Pod tím vším však není autorský výsměch, ironie, ale sebeironie, hluboká humanistická láska k člověku podpořená osobní prožitou zkušeností,“ řekla o novince dramaturgyně Iva Šulajová.
Komedie měla premiéru v roce 1967 v Budapešti. Hra byla v Maďarsku také úspěšně zfilmována i adaptována pro rozhlas a v Paříži získala cenu Le Prix de l’Humour noir. Na českých profesionálních jevištích byla Rodina Tótů dosud uvedena osmkrát. Naposledy se hra objevila v roce 2003 v repertoáru pražského Divadla Bez zábradlí, kde ji nastudovala maďarská herečka a režisérka Enikö Eszényi s hvězdami českého herectví Evou Holubovou, Bohumilem Kleplem, Oldřichem Kaiserem či Janou Šulcovou.
Ve Slováckém divadle se můžete těšit na Martina Vrtáčka, Irenu Vackovou, Zdeňka Trčálka, Moniku Horkou, Terezu Hrabalovou a Davida Vackeho. Hru divadlo uvede v překladu Jiřího Daňka a úpravě Jiřího Daňka a Ivo Krobota. Hudbu složil a hudebního nastudování se ujal Martin Štědroň, texty napsal Ivo Krobot. Autorem výpravy je Jaroslav Milfajt.
Dílo Istvána Örkénye vstoupí na jeviště Slováckého divadla ve své historii poprvé.