21. 3. 2008
Po klasické antické tragédii sáhla dramaturgie Slováckého divadla. Jako svou další premiéru uvede v sobotu Euripidovu Medeiu. Režie se ujal talentovaný divadelník Jiří Honzírek. Začátek představení je v 19 hodin. Medeia je považována za Euripidovo nejlepší drama. „Je to vůbec poprvé v historii, kdy se tento titul objeví na našem jevišti. Vycházíme tak vstříc divákům, kteří vedle moderních inscenací touží také po klasice,“ řekl herec a mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník.
Text uveřejnila MF Dnes 20. března
Námětově příběh čerpá ze spletité řecké mytologie. Vypráví o Iasonovi, který je vůdcem Argonautů. Ti chtějí získat zlaté rouno, tedy kůži ze zlatého berana, která se stala symbolem královské moci a vlády. Iasonovi jej pomůže získat královská dcera Medeia, přičemž však zradí vlastního otce. Proti vůli Medei se však Iason chce oženit s dcerou korintského krále Kreonta.
„Divák se tak stává svědkem dramatického počínání Medei - nespravedlivě odvrhnuté Iasonovy ženy a matky jeho dětí, kterou královská čest a osobní hrdost vedou k pomstě. Medeia tak prochází složitým psychologickým vývojem, vyúsťujícím v zoufalé a kruté činy,“ uvedla dramaturgyně inscenace Hana Hložková. Tím, že si Euripides zvolil za hlavní postavu ženu, se velmi vymykal svým současníkům. Své hrdiny nevykresloval ploše, ale snažil se o psychologické prohloubení. Avšak tam, kde už ani psychologie nestačila na řešení svízelných konfliktů, si Euripides vypomáhal nadpřirozeným zásahem různých bohů do děje. Jeho drama je staré téměř dva a půl tisíce let.
Medeia žije v Evropě dnešní doby Slovácké divadlo je známé svými originálními přístupy k různým titulům. Moderní pojetí slibují divadelníci i v případě Euripidovy tragédie. „Medeia ve Slováckém divadle je žena žijící v naší době v blíže neurčené evropské metropoli. Takovou větu mohl klidně pronést i Euripides v roce 431 před naším letopočtem. Tedy pokud by v Aténách tehdy bylo Slovácké divadlo. Chci říct, že je na každém, aby určil, jde-li o klasiku nebo moderní úpravu,“ nechce být více konkrétní režisér Jiří Honzírek, který s uherskohradišťským souborem už připravil úspěšné Léto v Laponsku. Premiéra byla na podzim v roce 2006.
Ačkoliv je mu antická tematika blízká, musel se srovnat i s některými obtížemi tohoto titulu. „Nejtěžší určitě bylo nahradit patos, který fungoval v antickém Řecku, patosem naší doby. I v téhle totálně cynické době patos potřebujeme. A ta hra je patetická, protože láska je patetická,“ dodal režisér.
V titulní roli se představí Irena Vacková Do hlavní role zoufalé ženy obsadil Jiří Honzírek herečku Irenu Vackovou. „Asi nikdo nečeká, že budeme Medeiu hrát v prostěradlech s větvičkou okolo uší, to by asi bylo k smíchu. Budeme ji uvádět jako současnou hru, která řeší současné problémy. Myslím, že režisér Jiří Honzírek to má všechno hodně dobře promyšlené,“ řekla Vacková.
Vedle Ireny Vackové se v dalších rolích objeví například Tomáš Šulaj, Kamil Pulec, Pavel Majkus a další herci. Scénu navrhnul Radek Otýpka, kostýmy pochází z dílny Evy Jiřikovské.
***
* Medeia
Kde? Slovácké divadlo Uherské Hradiště.
Kdy? Premiéra bude v sobotu v 19 hodin.
Kdo? Inscenaci nastudoval režisér Jiří Honzírek, do hlavních rolí obsadil Irenu Vackovou a Tomáše Šulaje, dále hrají například Kamil Pulec, Pavel Majkus. Scénu navrhnul Radek Otýpka, kostýmy Eva Jiřikovská. Dramaturgie je dílem Hany Hložkové.
Co? Příběh čerpá z řecké mytologie. Iason je vůdcem Argonautů, kteří chtějí získat zlaté rouno, tedy kůži ze zlatého berana, jež platí za symbol královské moci a vlády. Iasonovi jej pomůže získat královská dcera Medeia, přičemž však zradí vlastního otce. Proti vůli Medei se však Iason chce oženit s dcerou korintského krále Kreonta.
Autor: MF DNES, MARTINA MALÁ