Studenti se proměnili v prezidenta Beneše

Na podzim letošního roku spustilo Slovácké divadlo další speciální projekt. Jmenuje se Plusko a je zaměřený na studenty středních škol. Nabízí jim speciální workshopy plné osobních prožitků, a to jak na Malé scéně Slováckého divadla, tak i přímo ve školních třídách.

Studenti gymnázia se vcítili do svých předků

„Slovácké divadlo přišlo s projektem Plusko, aby žáky seznámilo s tématy naší historie prostředky divadlu vlastními, tedy obrazem, zvukem, ale zejména vlastní rolí studenta v příběhu,“ poodhaluje smysl projektu jeho vedoucí Daniela Evjáková s tím, že tematicky workshopy navazují i na aktuální inscenace Slováckého divadla Monument pro Hradiště nebo Hostina dravců.

Jeden takový workshop před pár týdny absolvovali na Malé scéně i studenti třetího ročníku vyššího uherskohradišťského gymnázia, a to pod vedením zkušených lektorek. Workshop nesl název Mnichovská past. „Studenti se stali na chvíli rodinou, která žila na Slovácku před devadesáti lety. Vstoupili do příběhu v momentu průmyslného rozmachu Československa, aby vzápětí na vlastní kůži pocítili strach a bídu hospodářské krize. Nepokoje v Sudetech zavnímali přes dopisy sestřenice a v jednu chvíli se přenesli také do Prahy na zasedání vlády, kde se vžili například do role Edvarda Beneše. Studenti se měli možnost pohádat, jestli postoupit Hitlerovi Sudety, nebo ne. Jestli je třeba bránit hranice a suverenitu státu, nebo být odpovědni za další světovou válku,“ dodává k průběhu nevšedního zážitku Daniela Evjáková.

Podle profesora hradišťského gymnázia Drahomíra Hlaváče studenty možnost vžít se do kůže lidí v tehdejší době zaujala.

„Z mého pohledu je to určitě obohacení výuky. Z reakcí studentů jsem zjistil, že je nejvíc zaujala možnost prožitku, vcítění se do příběhů, které vychází ze skutečných zážitků našich konkrétních předků. Byly schopni prožít osudy skutečných lidí a podívat se na to optikou dnešního pohodlí a vnímat vše trochu jinak. Skvělá je i možnost diskuse a argumentace. Určitě to pro studenty bylo poučné,“ říká Drahomír Hlaváč, který učí dějepis a soustředí se na moderní dějiny.

Co říkají studenti na workshopy Pluska

„Historii je fajn učit se a znát, ale takovým způsobem ji zažít a vrátit se do toho, to je úplně nový rozměr. Tenhle zážitek se mi tedy velmi líbil.“

„Workshop mi pomohl si uvědomit, jak dobře si vlastně teď žijeme a jak lidi tehdy museli vyžít z mála. Celkově to na mě zapůsobilo velice kladně a doporučila bych to všem, co mají o dějiny aspoň menší zájem nebo v nich tápou. Mně to pomohlo přiblížit situaci.“

„Zpracování bylo velmi zajímavé. Chvíli mi trvalo, než jsem se dokázal vcítit do situace, ale hraní soch mi poté hodně pomohlo. Hodnotím velmi pozitivně, příjemný zážitek.“

„Mám rád divadlo a bylo skvělé si vyzkoušet zahrát nějakou roli, vžít se do osudů lidí a našich předků.“

„Dost mi to přiblížilo situaci a mnohdy těžké chvíle těch dob. Jaký to mělo dopad na mnoho životů, ale i na naši zemi.“

Jste učitel a chcete se svými žáky taky zažít workshop Pluska? Veškeré informace jsou k nalezení na webu Slováckého divadla.