10. 9. 2012
Od 5. do 21. září probíhá v celé České republice informační kampaň Pomozte svému divadlu upozorňující na dlouhodobě neřešený systém financování regionálních divadel. Organizuje ji Asociace profesionálních divadel ČR. I Slovácké divadlo se bezezbytku připojuje k záměrům a cílům celé akce, kterými jsou:
1) seznámit veřejnost s realitou financování regionálních divadel,
2) přimět stát, aby podporoval divadla tak, jak stojí ve vládou schválené Koncepci účinnější podpory umění na léta 2007 – 2013,
3) přimět stát, aby ve spolupráci s kraji a městy vytvořil jasný systém kooperativního financování regionálních divadel, který stále neexistuje, ač se na něj čeká již od sametové revoluce v r. 1989.
Proč potřebují regionální divadla pomoci? Protože:
1) stát dlouhodobě neplní Program koncepce podpory profesionálních divadel, a divadla tak nedostávají ani polovinu peněz, které dostávat mají,
2) stát umísťuje naprostou většinu dotací na divadelní činnost na území Prahy, regionální divadla, která hrají pro většinu diváků v ČR, dostávají od státu pouhou desetinu,
3) neexistuje systém kooperativního financování regionálních divadel, jejichž provoz tak více než z 90% financují města. Stát a kraje přispívají dohromady necelými 10%.
Předseda Asociace profesionálních divadel ČR a ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian k tomu říká: „Když se v 90. letech takzvaně „odstátnila“ divadla, stala se regionální divadla městskými organizacemi. Po tomto prvním kroku měly následovat další a na jejich konci mělo být tzv. kooperativní financování kulturních institucí, které by spravedlivě rozložilo náklady na nutné dotace mezi jednotlivé úrovně veřejné správy. Skutečnost je téměř po dvaceti letech taková, že města přispívají svým divadlům zhruba 93 %, stát 3 % a kraje 4 %.“ Například v sousedním Rakousku se žádná obec nepodílí na financování „svého“ divadla více než 55%, v České republice však je to v průměru zmíněných 93%, a to je pro městské rozpočty veliká zátěž.
Důsledky dlouho neřešeného stavu a neexistence systému, který by tuto problematiku obsáhl, se projevují čím dál více a právě v současné době je i Slovácké divadlo jedním z nejohroženějších, o čemž informovala i regionální média. Na stránkách www.pomoztesvemudivadlu.cz naleznete o celé kampani další informace. Vyjádřit svou podporu můžete i ve foyeru Slováckého divadla podpisem petičních archů. Děkujeme vám.