22. 3. 2014
Ode dneška za týden se na prknech pražského Národního divadla rozhodne, kdo získá nejprestižnější herecké ocenění u nás – Thálii. Velmi napínavý večer to bude především pro příbuzné, přátele, kolegy a fanoušky herečky Slováckého divadla Terezy Novotné. Budeme jí držet všechny palce, probojovala se totiž do finále mezi nejlepší tři české herečky. „Už potřetí usednu do hlediště Národního divadla s tím hřejivým pocitem, že je mezi nominovanými někdo ze Slováckého divadla,“ říká pyšně ředitel Igor Stránský.
Z obou předchozích finálových účastí to nakonec Cena Thálie byla - ať šlo o Tomáše Šulaje (za roli Jerryho Lukowskeho v muzikálu Donaha!) nebo Květu Fialovou (za titulní roli v černé komedii Harold a Maude). „Ať to dopadne jakkoliv, už jen nominace samotná je obrovský úspěch,“ domnívá se před udílením cen ředitel.
Vyhlášení Cen Thálie za rok 2013 proběhne příští sobotu v Národním divadle, předávání bude v přímém přenosu od 20.00 hodin vysílat i Česká televize. Její diváci uvidí kromě samotného ceremoniálu i několik pohledů do divadelního zákulisí, a to včetně uherskohradišťského. Režisér Ondřej Kepka totiž navštívil i s celým štábem divadlo po premiéře Kočky na rozpálené plechové střeše a natočil vtipnou reportáž.
Další podrobnosti o slavnostním večeru v sobotu 29. března 2014 v Národním divadle se dozvíte na stránkách www.divadelninoviny.cz – ZDE… a www.i-divadlo.cz – TADY…
Ve zdůvodnění k nominaci výkonu Terezy Novotné na Cenu Thálie stojí:
„Ibsenova Nora patří mezi role, které si herečky touží napsat do svých životopisů. Tereza Novotná si díky Slováckému divadlu tento sen splnila a navíc může být hrdá, že se zapíše mezi úspěšné interpretky této světoznámé postavy. Její Nora je srozumitelná, neokázalá a v tom nejlepším slova smyslu čitelná. Tereza Novotná neexhibuje, ale "jen" vypráví příběh. Divák je jejím výkonem veden a zůstává neustále v napětí. Nutno říci, že jejímu herectví sekunduje skvělý Tomáš Šulaj jako Helmer a přesná režie Martina Františáka.“
V čem ještě Tereza Novotná hraje:
Kdyby tisíc klarinetů – Úspěšný muzikál je poctou divadlu Semafor a jeho zakladatelům Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi. Zároveň jde o připomenutí si slavných hitů, a to za doprovodu živé kapely. Tato hudební revue má za sebou přes 40 repríz, Tereza ztvárňuje postavu známé televizní hvězdy Terezy. Další reprízy 18. dubna a 23. května.
1+2=6 (Jeden a dvě je šest) – Třetí nejúspěšnější inscenace celé historie Slováckého divadla se blíží ke sté repríze. Bláznivá komedie plná záměn, omylů a nedorozumění vypráví o záletném taxikáři, který má dvě manželky a žije v napětí, aby to celé neprasklo. Tereza vytvořila jednu z nich. Další repríza v pátek 2. května.
Nájemníci – Další z bláznivých komedií. Tereza v ní vytvořila postavu manželky, která by ráda řešila manželské problémy, ale všechno jí komplikuje svérázný podnájemník, daňový kontrolor, pohřebák a celá řada dalších postav. Nejnovější hit Slováckého divadla se blíží ke čtyřicáté repríze (časy všech dosud známých představení najdete ZDE…).
Donaha! - Populární muzikál je druhou nejreprízovanější inscenací v celé historii Slováckého divadla (po Rychlých šípech), když loni překonal magickou stovku. Tereza v něm hrála několik postav, momentálně ji diváci obdivují jako Vicky Nicholsovou, manželku jednoho z nezaměstnaných ocelářů, kteří se začnou živit striptýzem. Další představení v pátek 16. května.
Kdo je Tereza Novotná:
Pochází z Brna, ve Slováckém divadle působí od roku 1998, kdy absolvovala Konzervatoř Brno. Na tři roky zakotvila v Moravském divadle Olomouc (2001 – 2004), poté se však vrátila na Slovácko. Kromě již zmíněných si zahrála celou řadu dalších rolí, z činoherních například Julii v Romeovi a Julii, Elšku v Divé Báře, Varju ve Višňovém sadu, z muzikálových například Lízu Doolittlovou v My Fair Lady. Diváci ji mohli vidět v seriálech České televize Podle práva či nově Rozsudek. Má i rozhlasové zkušenosti, spolupracuje ČRo Olomouc a ČRo Vltava, kde ji můžete slýchávat v rozhlasových hrách. Je vdaná, má dceru Mariku.
Druhá nominace: Tomáš Šulaj
Do širší nominace na Cenu Thálie za rok 2013 byl zařazen i Tomáš Šulaj. Již po šesté! Na otázku, zda je pro něj obtížnější činoherní, či muzikálová kategorie, odpověděl: „Byl jsem na Thálii nominován už šestkrát a nikdy jsem žádnou postavu nevytvářel proto, abych byl za ni pak následně nominován na nějakou cenu. Na druhou stranu musím po pravdě říct, že si hodně cením těch činoherních nominací, protože si myslím, že v činohře je větší konkurence.“
K samotné roli Helmera, tedy manžela Nory, pak dodal: „To byla jedna z mých srdečních záležitostí. Výbušný cholerik, který drtil svou ženu Noru a choval se k ní jako k panence, vsadil si ji do své zlaté klece, a když pak začala vystrkovat růžky, byl problém na světě. Myslím, že jde o hodně aktuální téma, takových Helmerů, kteří se chovají stejně, ne-li hůř, ke svým ženám, po světě chodí moc. Jestli jsme tím třeba někomu otevřeli oči, nebo jakkoli pomohli uvědomit si, že ve svém soukromí zažívá něco podobného, tak je to dobře.“
Dvě Thálie do Slováckého divadla již doputovaly…
Prestižní trofej v podobě krásné skleněné vázy Bořka Šípka už vlastní dva herci Slováckého divadla. Tomáš Šulaj získal Thálii v roce 2006 za postavu Jerryho Lukowskeho v muzikálu Donaha! (stále na repertoáru), o pět let později se z ní radovala Květa Fialová…
Paní Květo, jak vzpomínáte na udělení Thálie?
„Asi se budu opakovat, ale pro mě bylo představení Harold a Maude splněným snem. Chtěla jsem si postavu Maude zahrát, až mi bude stejně jako jí osmdesát let. To se podařilo a byl to pro mě zázrak. Že k tomu byla jako bonus i cena je krásné, ale víc než ceny mě vždycky zajímali diváci. A ve Slováckém divadle jsou skutečně ti nejlepší.“
Prezident Herecké asociace Jiří Hromada o Tháliích:
„Thalía je bohyní půvabu, krásy a veselí a v překladu znamená Kvetoucí. Později se stala múzou komedie. Jako prezident Herecké asociace se snažím být užitečný nejen jí, ale herecké profesi v naší krásné zemi vůbec. Jsem přesvědčen, že je nutné, aby i nadále konzum neměl šanci požírat poezii a krásu v nás, aby neviditelná ruka trhu neměla šanci ničit lidskou podstatu našich bytostí, aby herci zůstali bez frází svědomím doby, zrcadlem našich slabostí, pohlazením v našem trápení, živou vodou humoru na cestě životem. Všem nestihneme předat cenu, všem ale patří. THÁLIE.“