15. 9. 2005
Od začátku roku bylo přitom Slovácké divadlo pozváno už na sedm přehlídek, z nichž čtyři byly mezinárodní. „Troufnu si tvrdit, že jsme jedním z nejžádanějších souborů u nás. Jako jediní reprezentujeme Zlínský kraj na nejprestižnějších divadelních festivalech včetně Festivalu evropských regionů v Hradci Králové a festivalu Divadlo v Plzni,” říká mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník. Druhý jmenovaný festival je přitom považován za naprostou špičku. „To, co jsou Karlovy Vary pro filmaře, je Plzeň pro divadelníky,” dodává Kubáník a vyjmenovává soubory, které na festivalu vystoupí. Vedle českých půjde o ansámbly z Litvy, Ruska, Velké Británie a dalších zemí. Slovácké divadlo je navíc prvním a jediným souborem Zlínského kraje, které se během třinácti ročníků na festival probojovalo. Čestné předsednictvo plzeňského festivalu tvoří nejvýznamnější světoví divadelníci, mezi kterými je například Tom Stoppard či Václav Havel.
Tak jako na festival v Praze, Hradci Králové a Olomouci, přiveze uherskohradišťský soubor do Plzně Lišku Bystroušku režiséra Pitínského pyšnící se celou řadou ocenění. „Liška Bystrouška už dosáhla na všechny tuzemské mety. Hrajeme ji na festivalech, získala spousty cen, natočila ji Česká televize. Snad nám chybí jen proměnit herecké nominace na faktická ocenění. Ale to je v tak širokých souvislostech detail,” uzavírá Josef Kubáník.
Liška Bystrouška přitom není jedinou inscenací, kterou mohli návštěvníci většiny českých festivalů vidět. Pro dramaturgické rady festivalů jsou velmi atraktivní i obě komedie uvedené loni a letos v české premiéře, tedy Svačinka generálů a To pravé, stejně jako monodrama Autobus na lince 21. To stačilo během tří týdnů od konce divadelních prázdnin vystoupit už na festivalu v Luhačovicích a v Chebu.
Do konce letošního roku mají divadelníci z Uherského Hradiště ještě pozvánku na českotěšínský festival Na hranici. I zde by měli hrát Lišku Bystroušku, v rámci oslav šedesátých narozenin divadlo samo bude pětidenní festival pořádat.