"S velkým úspěchem se setkaly poslední dvě reprízy hry KDY bude po válce, kdy mi herci nadšeně sdělovali, jaké byly reakce diváků. Cítili, že už žáci na představení ve středu 24. 10. v 17 hodin vnímali inscenaci velmi pozorně v souvislosti s blížícím se výročím. Stejně tak dospělé publikum včera odměnilo herce potleskem vestoje a mnoha děkovačkami. Velmi mě to potěšilo, protože to byl koneckonců smysl vzniku celého projektu. Například ono velké listopadové výročí konce první světové války se ve světě slaví mnohem víc než u nás. Těší nás, že lidé zaplaťpánbůh ta významná výročí vnímají," doplnila Iva Šulajová.
Autorskou koláž KDY bude po válce nastudovala se slováckými herci režisérka Zoja Mikotová. "Před třemi lety mi bylo umožněno ve Slováckém divadle scénicky zpracovat Deník Anne Frankové. Za tu možnost jsem byla velmi vděčná. Po premiéře mi bylo nabídnuto vytvoření inscenace s tématem první světové války. Převládala u mne radost z možnosti opětovné spolupráce s divadlem, které mám velmi ráda. Vlastně jsem se i těšila na možnost poznávat nová fakta, snad si i něco osobně ujasnit," uvedla Zoja Mikotová. "O tématu první světové války jsem věděla a přemýšlela docela dlouho. S Ivou Šulajovou jsme chtěly, aby téma hry zůstalo vážné, ale ne jenom děsivé. Aby bylo i citové a diváka se dotklo, snad se to podařilo," dodala režisérka.
"Naším cílem nebylo vytvořit dokumentární svědectví o první světové válce, ale na základě autentických materiálů vytvořit nový příběh, který by mohl být jeden z tisíců. Cítíme samozřejmě i pietu k tomu, co v minulosti proběhlo, ale chtěly jsme, aby naše koláž byla i jakýmsi zrcadlem, obrazem a odkazem pro současný i budoucí věk," doplnila spoluautorka textu Iva Šulajová.
Známou českou klasiku Josefa Kajetána Tyla Fidlovačku, ve které poprvé zazněla česká hymna, přivedl na jeviště Slováckého divadla Michal Zetel. "Impulsem pro výběr hry bylo určitě sto let od vzniku republiky, která se na ni odvolává, ať už přímo či nepřímo. Sto let je doba dlouhá tak akorát, abychom se na ni mohli podívat s kritickým odstupem. Nechtěli jsme hru politizovat ani se jí vysmívat, ponechali jsme i původní postavy. Fidlovačkou jsme se chtěli ohlédnout za zdánlivě samozřejmou součástí českých, nejen divadelních, dějin," uvedl režisér a ředitel Slováckého divadla.
Divadelní hra Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, jak zní celý její název, byla poprvé uvedena 21. prosince 1834 ve Stavovském divadle v Praze. Knižně byla vydána v roce 1877. Ve hře se objevuje píseň Kde domov můj, která se později stala českou hymnou. Ve hře ji zpívá slepý houslista Mareš. Autorem písně je český hudebník, dirigent a hudební skladatel František Škroup. Ve Slováckém divadle se premiéra uskutečnila 15. září 2018.
Blanka Šmejdovcová