Autorka předlohy inscenace SD Denní dům, noční dům, polská prozaička Olga Tokarczuk držitelkou Nobelovy ceny

Začátkem října oznámila Švédská akademie držitele Nobelovy ceny za literaturu. Kvůli loňskému neudělení ceny jsou tentokrát laureáti dva: za rok 2018 polská prozaička Olga Tokarczuk a za rok 2019 rakouský spisovatel Peter Handke. Právě jedno z děl prvně jmenované autorky Denní dům, noční dům nastudovalo v dramatizaci Renaty Putzlacher Slovácké divadlo ve světové premiéře 12. 11. 2011 v režii Radovana Lipuse.

"Jsme rádi, že jsme měli tu čest nastudovat dílo jedné z nejpozoruhodnějších současných autorek. Pamatuji si, že zkoušení bylo nesmírně zajímavé, lehké, příjemné a přirozené jako dech, zároveň však tajemné a dobrodružné – podobně jako "dva domy" lidské mysli, denní a noční. Celý soubor absolvoval před zkoušením poznávací výlet do Kladské kotliny, kde se příběh odehrává. Poznání tamní atmosféry bylo pro přenesení příběhu skutečně klíčové. Inscenaci s nápaditou hudební složkou, představovanou např. zvuky vydávanými z lahví na jevišti, jsem měla moc ráda. Nezapomenutelné bylo také osobní setkání s Olgou, která tehdy tady, na představení našeho divadla, symbolicky oslavila svoje padesátiny," zavzpomínala dramaturgyně Iva Šulajová.

Polská autorka Olga Tokarczuk jakožto představitelka tzv. magického realismu dokáže ve svých románech slovem navodit náladu, opsat životy několika pokolení i krásně snít. Inscenace režiséra Radovana Lipuse vytvořila podobný pocit na jevišti: herci v ní promlouvali slovem, zvukem, zpěvem i "pouhým" bytím na scéně jakožto její součásti. Hráli na hudební nástroje, na láhve, vytvářeli les, houby apod. A v tom všem prožili střípky "malých" životů lidí několika generací (od doby před druhou světovou válkou až takřka do nedávné minulosti) uprostřed "velkých" dějinných epoch.

Inscenace získala ocenění Největší z pierotů 2011 ve dvou kategoriích – jako inscenace roku a v kategorii nejlepší ženský herecký výkon – Alžběta Kynclová (nyní Mahdalová) za roli Aśky.

Sama autorka, která se zúčastnila světové premiéry ve Slováckém divadle, napsala po zhlédnutí inscenace: "Režisér Radovan Lipus vytvořil vizuálně působivé scény, vyvolávající mrazení v zádech, scény, v nichž to, co je slutečné, se prolíná s tím, co je neuchopitelné a imaginární. Jsem také velice nadšená výkony herců – nesmírně přesvědčivými a profesionálními. Shrnuto – byl to pro mě velký zážitek. Je to absolutně svébytné představení, nový tvar vycházející z mého textu. A jsem velmi hrdá na to, že se má kniha mohla stát pro tvůrce tak nádhernou inspirací."

My jsme zase hrdí na možnost nechat se tak nádherně inspirovat a srdečně Olze Tokarczuk k udělení Nobelovy ceny za literaturu za celé Slovácké divadlo gratulujeme!

Zveme Vás k zavzpomínání si na výlet do Kladské kotliny i na inscenaci Denní dům, noční dům.

https://www.slovackedivadlo.cz/divadelni-vylet-do-vamberic-0

https://www.slovackedivadlo.cz/inscenace/denni-dum-nocni-dum

Sedmapadesátiletou Olgu Tokarczukovou ocenila porota za "vypravěčskou představivost, která s encyklopedickou vášní překračuje hranice jako svébytná forma života". Zvlášť vyzdvihla autorčin třetí román Pravěk a jiné časy, který je zasazen do fiktivní vesnice Pravěk v centru Polska a vytváří paralelu k polské historii. Podle Švédů se jedná o "excelentní příklad nové polské literatury po roce 1989". Stejně tak ale Švédská akademie ocenila pět let staré Knihy Jakubovy, ve kterých polská spisovatelka předvedla "vrcholné schopnosti románu zobrazit případ, který se takřka vymyká lidskému chápání".

"Tokarczuková nikdy nenahlíží realitu jako něco stabilního nebo věčného. Své romány konstruuje v napětí mezi kulturními protiklady: příroda proti kultuře, rozum proti šílenství, muž proti ženě, domov proti odcizení," pokračuje zdůvodnění Švédské akademie. Tokarczuková vloni obdržela Mezinárodní Man Bookerovu cenu za prózu Běguni, jejímž tématem jsou nomádi současné doby. Obě díla, stejně jako mnoho jejích dalších titulů, byla přeložena do češtiny.

Tokarczuková má k Česku dlouhodobě blízko, naposledy přijela předloni. "Mám asi nějakou českou karmu. Bydlím 200 metrů od české hranice. Čím jsem starší, tím jsou vazby silnější," řekla při tehdejší debatě s brněnskými čtenáři, kde představila právě Knihy Jakubovy. (zdroj: magazinaktualne.cz)

https://magazin.aktualne.cz/kultura/literatura/nobelova-cena-literatura-tokarczuk-handke/r~4dbf605eeb3a11e98d520cc47ab5f122/

Slovácké divadlo v minulosti uvedlo také hru Bambiland od další držitelky Nobelovy ceny za literaturu, Rakušanky Elfriede Jelinek. V roce 2010 ji v české premiéře nastudoval režisér Jiří Honzírek.

Nobelova cena je ocenění každoročně udělované za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti. Uděluje se v následujících oborech: fyzika, chemie, fyziologie nebo lékařství, literatura, mír; je udělována každoročně od roku 1901 na základě poslední vůle švédského vědce a průmyslníka Alfreda Nobela, vynálezce dynamitu. Ve všech oblastech, v nichž je udělována, je považována za nejprestižnější ocenění. (zdroj: wikipedie)

Jediným Čechem, jenž prestižní Nobelovu cenu za literaturu přesně před pětatřiceti lety obdržel, je básník Jaroslav Seifert.

Iva Šulajová