28. 12. 2007
Česká televize na Štědrý večer odvysílala v hlavním vysílacím čase záznam divadelní inscenace režiséra Pitínského Divá Bára. S jakým výsledkem? U televizních obrazovek sedělo a oceňovanou inscenaci sledovalo téměř sto tisíc diváků.
„Jsme výsledky sledovanosti potěšeni, je vidět, že spousta diváků dala i na Štědrý večer před pohádkami přednost kvalitnímu divadlu,“ raduje se herec a mluvčí divadla Josef Kubáník a připouští, že inscenace není vůbec jednoduchá a vyžadovala téměř tříhodinovou pozornost. „Kdybychom chtěli, aby Divou Báru vidělo tolik diváků doma, museli bychom ji vytrvale hrát osm let a mít stále vyprodáno,“ dodává mluvčí.
Pozornost se dala očekávat. Inscenace patří mnoha odborníků k tomu nejlepšímu, co v roce 2007 vzniklo na českých jevištích. Divadelníci ze Slováckého divadla s ní vystoupili na třech divadelních festivalech, z toho pražského si odvezli Cenu rady festivalu Dítě v Dlouhé. Díky výborným referencím se na ni do Uherského Hradiště přijel podívat i syn slavného režiséra Alfréda Radoka David a nešetřil chválou. „Je to nejlepší divadlo, které jsem v posledním období viděl. Herci byli oddaní režisérovi a vytvořili pod jeho vedením mimořádnou inscenaci,“ obdivoval výkony slováckých herců David Radok, jenž je sám držitelem několika prestižních ocenění u nás i v zahraničí a nyní se chystá na režii nejnovější hry Václava Havla Odcházení. „Víte, je moc důležité, aby v souboru nebyl nikdo, kdo by se prosazoval na úkor jiných herců, kdo by chtěl na sebe za každou cenu upozornit. Teprve potom může vzniknout výjimečná podívaná, jakou jsem viděl,“ dodal režisér. Divou Báru si v televizi nenechal ujít ani prapravnuk Boženy němcové Vladimír Němec.
Divadelníky jedině mrzelo, že záznam nemohl sledovat v televizi režisér Pitínský. „Uprostřed vysílání mi pan režisér volal a ptal se, jak se mi to líbí. Prý se nemůže dívat, protože v Luhačovicích jim dvojka zrní. Bylo to dojemné,“ uzavírá Josef Kubáník.