24. 6. 2024
Ceny, festivaly, nominace, světové premiéry, prezidentská návštěva i nové projekty. To všechno zvládlo Slovácké divadlo v uplynulých deseti měsících. „Bylo toho za celou sezónu objektivně dost, tak snad se nebudu příliš rouhat, když hrdě, ale zároveň se vší pokorou a vděkem prohlásím, že silné zážitky jsme letos přehrabovali vidlemi,“ zhodnotil úspěchy slovácké scény umělecký šéf Lukáš Kopecký.
Jiří Hejcman získal nominaci na Cenu Thálie
Lepší začátek sezóny si Slovácké divadlo ani nemohlo přát. Z Herecké asociace přišla hned v září zpráva, že Jiří Hejcman byl za svůj výkon v titulní roli inscenace Cyrano z Bergeracu nominovaný na nejprestižnější české herecké ocenění Cenu Thálie a zařadil se mezi deset nejlepších činoherců roku. „Tu roli jsem od začátku vnímal jako výjimečnou a je to pro mě zatím má role životní. Cyrano pro mě přišel v pravý čas, vzhledem ke svému věku už vím, co se ta postava snaží sdělit. Někdy se to prostě sejde tak, jak má, včetně všech ostatních lidí, kteří se na inscenaci podílí, a že jich v Cyranovi je. Proto není fráze, když řeknu, že nominace na Thálii je oceněním nás všech,“ řekl k úspěchu Jiří Hejcman. Oceňovaná inscenace vzápětí vyrazila i na festival Divadelní svět Brno, kde se dočkala potlesku vestoje.
Zdeněk Trčálek je nejlepším komediálním hercem
Na konci ledna zaznamenalo Slovácké divadlo další obrovský úspěch. Na Grand Festivalu smíchu získal Zdeněk Trčálek cenu za nejlepší mužský herecký výkon za roli Adama Fojtíka v romantické komedii Třináctkrát za svědka. Slováčtí divadelníci se navíc mezi sedm nejlepších komedií Česka probojovali jako jediný zástupce divadel z jižní Moravy. „Vzhledem ke konkurenci, ve které byl například Ivan Trojan, jsem tu cenu absolutně nečekal. O to větší překvapení a radost to pak byla. Neberu to ale jako individuální cenu, patří celému týmu Slováckého divadla, bez kterého by žádná cena nebyla,“ svěřil se Zdeněk Trčálek. Úspěch pak divadelníci oslavili i s diváky, když před vyprodaným hledištěm zahráli mimořádnou reprízu komedie a podělili se s publikem i o obrovský pardubický perník.
Další ceny na dosah
Komedie Třináctkrát za svědka, která vznikla speciálně pro hradišťské herce, slavila i další úspěch. Byla totiž nominovaná na Cenu Marka Ravenhilla, která je udělovaná za jedinečné inscenování současné české hry. A důvodů k radostí bylo i tentokrát víc. Do finále se totiž slovácká scéna probojovala jako jediná z celé Moravy.
Nadšení divadelníků ještě umocnila výtvarnice Eva Jiřikovská, která byla za výpravu k inscenaci Opilí vybrána do nejužší nominace na Ceny divadelní kritiky. „Doma jsem vždycky nejšťastnější,” svěřila se Eva, která dnes patří ke špičce oboru a její jedinečné výpravy obdivují diváci v těch nejlepších divadlech po celé republice.
Výjimečné inscenace a světové premiéry
Na začátku listopadu divadlo uvedlo dlouho očekávanou novinku, scénickou montáž lidové poezie z pera E. F. Buriana Láska, vzdor a smrt. Na premiéru přijel i autorův syn, hudebník Jan Burian. „Provedení Slováckého divadla se mi moc líbilo, byl to pro mě velký zážitek ze zpěvu, i kapela hrála velmi dobře. Skvěle vyhmátli to nepodstatnější a jsem moc rád, že se Láska, vzdor a smrt ve Slováckém divadle hraje,“ řekl Jan Burian, který na premiéře jako jeden z prvních začal tleskat ve stoje. Výjimečná inscenace zaujala i odbornou kritiku a ještě do konce sezóny dostala pozvání na dva prestižní festivaly – Divadelní svět Brno a Mezinárodní divadelní festival v Hradci Králové.
Spokojené publikum si vysloužila i světová premiéra komedie Monument pro Hradiště, která si pohrává s českými dějinami a nadšené ovace zazněly i uplynulou sobotu, kdy se divadelníci pochlubili hudební novinkou Zapeklitě!. I ona vznikla speciálně pro Slovácké divadlo. „Tak velkolepou podívanou včetně mimořádně náročné světelní show jsme tady snad ještě nezažili,“ říká k pozoruhodné inscenaci režisér Lukáš Kopecký.
Prezidentská debata ve Slováckém divadle
V polovině dubna měla slovácká scéna velevzácnou návštěvu. Právě ji si jako místo debaty s občany při své návštěvě Zlínského kraje vybral prezident republiky Petr Pavel. „Každá návštěva v krajích je úžasná, ale na to, co jsem zažil na Slovácku a vůbec v celém Zlínském kraji, hned rak nezapomenu,“ rozloučila se hlava státu po hodinu a půl trvající besedě, během které odpovídal na dotazy lidí, ale prozradil také veselé historky ze života, o kterých běžně nemluví. Petr Pavel byl druhým prezidentem, který uherskohradišťské divadlo navštívil, před ním přijel na začátku devadesátých let Václav Havel.
Výchova nových talentů
Slovácké divadlo se rozhodlo ještě více otevřít divákům, především těm nejmladším. A tak na jaře uspořádalo seriál čtyř hravých sobot s názvem Nahlédni do světa divadla. „Malí diváci jsou pro nás velmi důležití. Díky jejich spontánnosti se dozvídáme i něco o sobě, a to se nám pak hodí i při naší práci v divadle,” říká lektorka Terezie Čermáková, která stojí i za vznikem divadelního studia eSko, díky kterému se z děti od 6 do 10 let budou od září stávat herci.