11. 5. 2018
Známou českou klasiku Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka, ve které poprvé zazněla česká hymna, začal ve středu 9. května se souborem zkoušet ředitel Slováckého divadla Michal Zetel. "Impulsem pro výběr hry bylo určitě sto let od vzniku republiky, která se na ni odvolává, ať už přímo či nepřímo. Sto let je doba dlouhá tak akorát, abychom se na ni mohli podívat s kritickým odstupem. Nechceme hru politizovat ani se jí vysmívat, ponecháme i původní postavy. Chceme se ohlédnout za zdánlivě samozřejmou součástí českých, nejen divadelních, dějin," uvedl režisér.
Divadelní hra Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, jak zní celý její název, byla poprvé uvedena 21. prosince 1834 ve Stavovském divadle v Praze. Knižně byla vydána v roce 1877. Ve hře se objevuje píseň Kde domov můj, která se později stala českou hymnou. Ve hře ji zpívá slepý houslista Mareš. Autorem písně je český hudebník, dirigent a hudební skladatel František Škroup.
Fidlovačka byla oblíbená jarní slavnost pražských ševců, která se každoročně konala po Velikonocích v Nuselském údolí u potoka Botiče v Praze Nuslích. Její název byl odvozen od ševcovského nástroje zvaného fidlovačka, který ševci používali k hlazení neboli fidlování kůže při výrobě obuvi. Symbol této slavnosti představovala břízka ozdobená věncem z jarních květů, stuhami a malovanými kraslicemi. Na vrcholku břízy byla připevněna ševcovská fidlovačka.
O Fidlovačce se psalo jako o hře umělecky bezcenné, neschopné života na moderním jevišti. "Dramaturg a teatrolog Ivo Osolsobě ji naopak označil termínem "operetta aperta", tedy otevřené dílo, oceňuje její přístupnost různým interpretacím, a současně ji s jistou mírou nadsázky přirovnává ke slavnému muzikálu West Side Story, v jehož lokální "variantě" spolu místo dvou gangů soupeří konkurenční party podskalských dřevorubců o výhodný melouch," řekla dramaturgyně novinky Markéta Špetíková. "Hodnocení, jestli tato hra má, nebo nemá umělecké kvality, bych si nechal na později. Tyhle věci hodně souvisí s módou, s dobovou preferencí. Proto tu hru ostatně chci dělat. Abych zjistil, jestli je dobrá," doplnil Michal Zetel.
Zahajovací zkoušky Fidlovačky se zúčastnil také český spisovatel, autor knihy Wittgensteinova kniha faktů a odborník na Josefa Kajetána Tyla Ladislav Čumba. S divadelníky pohovořil zábavnou formou nejen o autorovi hry, ale i třeba o historii národního obrození a zajímavých intimních detailech z Tylova života.
Experimentální frašku se zpěvy, jak hru označil režisér Michal Zetel, uvedeme pod názvem Fidlovačka. Výpravu k inscenaci vytvoří Eva Jiřikovská, hudba skládá Mario Buzzi a pohybové spolupráce se ujme David Strnad. Roli asistentky režie svěřil Michal Zetel Tereze Říhové, která se Slováckým divadlem v loňské sezóně spolupracovala na inscenaci Platonov – Ztratil Hospodin trpělivost? v režii Břetislava Rychlíka. V inscenaci se objeví podstatná část souboru spolu se dvěma mladými hereckými posilami, Pavlem Šupinou a Františkem Maňákem, a také živá kapela. Premiéra je naplánována na sobotu 15. září.