2. 10. 2023
Slovácké divadlo obnovuje noční prohlídky zákulisí divadla. Po pěti letech se tak budou moct 18. listopadu večer zájemci podívat do míst, která jim obvykle zůstávají skrytá. Stejně jako v minulosti jim průvodci po tajemných zákoutích divadelní budovy budou samotní herci. Jak prohlídky v minulosti probíhaly, vzpomíná David Vaculík.
Davide, vybavujete si, jak probíhaly noční prohlídky divadelního zákulisí, kudy jste provázel diváky?
Pamatuju si, že to bylo vždycky super, protože o prohlídky byl opravdu obrovský zájem. Kolikrát jsme i měli problém provést všechny, kteří si přáli divadlo poznat z druhé strany, a stihnout to tak, abychom v divadle nebyli do čtyř do rána. I když jednou jsme tam vlastně byli do půl čtvrté (smích).
Co je nejvíc zajímalo?
Určitě krejčovna, maskérna a vlásenkárna, kam se běžně vůbec nemají šanci dostat. Především v maskérně a vlásenkárně jsme jim ukazovali všechny ty kouzla s barvením vlasů, parukami a nalepováním knírů, to je bavilo moc.
Bylo něco, co diváky na prohlídce divadla opravdu překvapilo?
Ano, vybavuji si, že často byli velmi překvapení, jak malinké je zákulisí. Měli dojem, že aby se do divadla vešlo všechno, co potřebujeme, musí být mnohem větší. A taky se divili, jakou tmu máme v zákulisí, když se hraje představení.
„Poslední půjde domů paní vrátná,“ prozrazuje produkční
Připravit noční prohlídky divadla není jen tak. Své o tom ví produkční Štěpán Goiš, který má jejich organizaci v letošním roce na starosti. „Noční prohlídky jsou celkem organizačně náročné a budou se týkat většiny zaměstnanců, kteří se podílejí na jevištním provozu. Ať už jsou to herci, inspicienti, rekvizitáři, garderobiérky, technici, ale také uvaděči. A samozřejmě nejpozději půjde spát paní vrátná, která musí celé divadlo zabezpečit a zamknout,“ prozrazuje s úsměvem.
Diváci se můžou těšit na prohlídku celého jeviště a přilehlých prostor, nově opraveného zákulisí včetně hereckých šaten a zázemí pro další zaměstnance divadla. Nahlédnou například do vlásenkárny, rekvizitárny a dalších míst, které jsou jim běžně skryté. „Herců, kteří budou provázet, se návštěvníci můžou zeptat naprosto na cokoliv, co mají na srdci. Od toho, jak si zapamatují všechny texty, až například po otázku, kde jsou v budově toalety,“ směje se produkční.
I on v minulosti návštěvníky provázel. „S některými diváky jsem se díky prohlídkám i spřátelil. Ta atmosféra prohlídek je naprosto kouzelná. Ostatně stejně jako Slovácké divadlo samo! Přijde se přesvědčit,“ zve Štěpán Goiš.
K vidění budou klobouky Květy Fialové a možná i tanga z Donaha!
Kostymérka a švadlena Drahomíra Ulmová pracuje ve Slováckém divadle už spoustu let. Na noční prohlídky divadla vzpomíná ráda.
„Nejčastěji lidi zajímala moje práce. Co šijeme, z jakých materiálů. Vyprávěla jsem třeba o kostýmech, které navrhla výtvarnice Evička Jiřikovská, ta si často vymyslí ušít něco z molitanů nebo neoprenů, je v tomto hodně kreativní. Například do Alenky v říši divů jsem tvořila věže, do Snu noci svatojánské obrovské chlupatá zvířátka, do kterých jsem zašívala obruče, tak jsem návštěvníkům vyprávěla třeba o tom,“ vzpomíná.
Při letošních prohlídkách divadelního zákulisí si budou moct diváci prohlédnout kostýmy z aktuálních inscenací, ale třeba i něco málo z fundusu, tedy skladu kostýmů. „Máme tady například klobouky herečky Květy Fialové, ty si návštěvnice dokonce mohou i zkusit a vyfotit se v nich, to mají rády. A přemýšlím, kde máme zlaté tanga z Donaha!, ale co si pamatuju, ty už byly po více než stovce repríz v takovém stavu, že to by snad ani nebyly k vystavování,“ směje se Drahomíra Ulmová.