13. 12. 2012
V nepravidelných odstupech zde představujeme každý titul, který plánujeme v roce 2013 připravit pro diváky Slováckého divadla. O posledním, jenž nám zbývá přiblížit, snad ani není třeba se příliš rozepisovat, je všeobecně znám a na českých jevištích jde o vůbec nejhranější původní českou divadelní hru všech dob. Pokud vyslovíme sousloví „česká národní klasika“ ve spojení s činoherním divadlem, mnohému Čechovi hned v mysli vytane Lucerna Aloise Jiráska…
Očekáváme, že premiéra plánovaná na listopad 2013 bude velkolepým završením celého cyklu večerního a seniorského předplatného pro celý rok.
Slavnou dramatickou báchorku situovanou do podhůří orlických hor napsal A. Jirásek v roce 1905. Ještě téhož roku byla uvedena v Národním divadle (premiéra 17. listopadu 1905) a dočkala se tehdy nevídaných 33 repríz.
Alois Jirásek se narodil v roce 1851 jak známo v Hronově u Náchoda (kde se dnes každoročně pořádá nejstarší divadelní festival u nás pod názvem Jiráskův Hronov) v rolnické a pekařské rodině jako čtvrté z devíti dětí. Celý život usiloval o státní samostatnost českého národa. Kromě pedagogické a literární činnosti byl i aktivním politikem - po vzniku Československa se stal poslancem a poté senátorem. Čtyřikrát byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu (v letech 1918, 1919, 1921, 1930).
V souladu s jeho životními i pedagogickými postoji se snažil i v oblasti literární o obnovu a povznesení českého národa. To také byl směr, který sledoval ve svých divadelních hrách a románech. Ač vycházely vždy z pečlivého studia historických pramenů, historická věrnost nebyla hlavním Jiráskovým cílem, tím bylo výchovné a národní uvědomění povzbuzující působení...
Děj Lucerny je prostý - ve mlýně žije a pracuje mladší mlynář Libor společně se starou babičkou a schovankou Haničkou a v mlýnském náhonu vodník Michal, který je do mladé Haničky zamilován. Také se zde usadil i starý vodník Ivan. Na zámku panuje zlý správce panství, který rovněž touží po Haničce a chce si ji odvést na zámek jako služku. Kromě toho usiluje porazit i velkou a starou lípu, kterou mají místní lidé ve veliké úctě. Na zámek nečekaně přijíždí panstvo v podobě paní kněžny. Mlynář Libor je svobodný člověk a nemusí robotovat na panském, má však vůči vrchnosti jednu zvláštní prastarou povinnost: je-li požádán o doprovod k lesnímu zámečku, musí tak učinit a svítit vrchnosti na cestu starou lucernou. O to také paní kněžna požádá. Správce se snaží odvést násilím Haničku z mlýna, ta se před ním ukryje do staré lípy, kterou on ovšem hodlá porazit (což paní kněžna neví).
Učitelský pomocník Zajíček usiluje o to, aby jej paní kněžna jmenovala definitivním učitelem. Rozhodne se nazkoušet a zahrát jí spolu s partou místních lidových muzikantů skladbu, která ji má obměkčit a spolu s prosebným listem tak způsobit její přízeň. Muzikanti v lese zabloudí, mlynář dovede kněžnu k zámečku a jde bránit starou lípu, v čemž mu muzikanti a učitelský pomocník Zajíček pomáhají. Co na to vše paní kněžna, správce panství a co bude s Haničkou a starou lípou? Přijďte se podívat!
Lucerna se ve Slováckém divadle objeví znovu po 26 letech! Tentokrát v režii Igora Stránského.
Tituly, které nazkoušíme v roce 2013 před Lucernou, jsme představili v článcích, jež najdete pod těmito odkazy:
Představujeme tituly pro rok 2013 - dnes Cybercomics
Představujeme tituly pro rok 2013 - dnes Nora
Představujeme tituly pro rok 2013 - dnes Popel a pálenka
Představujeme tituly pro rok 2013 - dnes Nájemníci