20. 4. 2018
Slovácké divadlo přišlo v letošním roce s originálním konceptem plakátů k jednotlivým inscenacím i celému předplatnému na rok 2018. "Letošní sezóna je v tomto ohledu opravdu výjimečná. Chtěli jsme přijít s vizuálem, který by výraznou a zábavnou formou propojil divadlo s historickými momenty z dějin našeho státu. Podklady používáme z různých zdrojů, obecně platí, že čím je fotografie starší, tím hůře se shání. U poslední inscenace Kdy bude po válce nám byly dokonce poskytnuty materiály přímo z rodinných archivů, za což jsme velmi vděční," říká dvorní grafik Slováckého divadla David Zezula.
Davide, v letošním roce přišlo Slovácké divadlo s originálním "vlasteneckým" konceptem divadelního plakátu, který se mimo jiné vztahuje i k letošnímu stému výročí vzniku Československa. Začalo to plakátem k předplatnému na rok 2018, kde je herec David Vaculík s prezidentem T. G. Masarykem a ve stejném duchu se pokračuje i u dalších inscenací. Zajímalo by mě, jak náročné je shánění dobových materiálů a jak vůbec probíhá?
Ano, letošní sezóna je v tomto ohledu opravdu výjimečná. Chtěli jsme přijít s vizuálem, který by výraznou a zábavnou formou propojil divadlo s historickými momenty z dějin našeho státu. Navíc stavba nové budovy Sokola, ve které sídlí Slovácké divadlo, byla zahájena v jubilejním roce 1928, kdy se slavilo desáté výročí vzniku samostatného státu, takže to má i tuto souvislost. Podklady používáme z různých zdrojů, obecně platí, že čím je fotografie starší, tím hůře se shání. U poslední inscenace Kdy bude po válce nám byly dokonce poskytnuty materiály přímo z rodinných archivů, za což jsme velmi vděční.
Blíží se premiéra novinky Kdy bude po válce. Jaký je příběh tohoto plakátu?
Tento plakát vznikal ve spolupráci s autorkami výpravy inscenace, cituje období první světové války a je tudíž z naší série ten nejvíc „nejhistoričtější“.
Máš nějaké ohlasy od diváků nebo přátel, jak se jim plakáty líbí?
Divácké ohlasy se zatím ke mně nedostaly, kamarádi mně ale samozřejmě říkají, že se jim to líbí nebo mlčí.
Při tvorbě plakátu, ale i dalších materiálů k inscenacím, třeba programu, zcela jistě spolupracuje více lidí. Zajímalo by mě, když konzultuješ podobu plakátu s režiséry, zda ti do toho hodně mluví a kdo má konečné slovo?
Kupodivu musím říct, že na to, jak je někdy těžké spojit dobový motiv s náladou inscenace, režiséři spolupracují skvěle, ten koncept je zpravidla zajímá a většinou se poměrně hladce nechají přesvědčit k souhlasu s finální podobou plakátu.
Tvoje partnerka je scénografka, výtvarnice a také grafička a dlouholetá členka Slováckého divadla Eva Jiřikovská. Bavíte se doma o práci a je to výhoda, když jste oba "z oboru"?
O práci se samozřejmě bavíme, ale to, že jsme oba "z oboru", bývá někdy spíš nevýhoda. Pojďme na další otázku (úsměv).
Vím, že v divadle se další sezóny plánují s velkým předstihem. Jak by sis přál, aby se vyvíjela z grafického hlediska ta následující, a můžeš už třeba prozradit, jestli se ponese v podobném duchu, nebo divadlo přijde s něčím novým?
O možnostech, jak by mohl vypadat vizuál na další sezónu samozřejmě už přemýšlím, ale je ještě předčasné mluvit o něčem konkrétním. Zásadní bude, jak bude vypadat dramaturgický plán na příští sezónu a od něj se vyvine nové zadání. Pak se pustíme s kreativním týmem divadla do práce a určitě z toho zas něco vykřešeme, nemám strach.
Příběh divadelního plakátu
Slovácké divadlo přišlo v letošním roce s originálním konceptem plakátů k jednotlivým inscenacím i celému předplatnému na rok 2018. Ten graficky vychází z fotografií z různých historických období, do kterých jsou "přimíchány" fotografie herců.
"Inscenační tým si přál, aby na plakátě k novince Kdy bude po válce byla rodinná fotografie ideálně z období 1914 - 1918, tedy z období první světové války. Na toto byl archiv ČTK, ze kterého běžně čerpáme, krátký. V té době se zase až tak moc nefotilo a když ano, fotografie se dochovaly spíš jen v soukromých rodinných sbírkách," říká Monika Kalinová z marketingového oddělení divadla. "Rozhodily se sítě mezi známé a nakonec se podařilo vybrat tři nejlepší snímky, ze kterých nakonec zvítězil půvabný obrázek z alba manželů Zuzany a Kamila Psotkových ze Starého Města, který je datován k roku 1915," prozrazuje.
Obličej maminky nahradil obličej herečky Jaroslavy Tihelkové, a aby bylo z plakátu cítit, že je rodina neúplná a matka s dětmi čeká, až se otec vrátí z fronty, byla postava vojáka částečně schována za nános skvrn, které mají vypadat jako poničení fotografie. "Od fotky k hotovému plakátu to zabralo zhruba měsíc. Mimochodem, budete-li pozorní, na některých promo materiálech ke koláži Kdy bude po válce uvidíte kompletní fotografii vojákovy rodiny včetně dvou krajních dětí," uzavírá Monika Kalinová.
V novince se představí Vladimír Doskočil, Petr Čagánek, Josef Kubáník, Pavel Majkus, David Macháček, Martin Vrtáček, Štěpán Goiš, Tereza Hrabalová, Tereza Novotná, Jaroslava Tihelková, Petra Staňková a další.
Autorkami výpravy jsou Juliána Kvíčalová a Markéta Šlejmarová, hudbu k představení složil český bubeník, zpěvák a skladatel Zdeněk Kluka.
Blanka Šmejdovcová