23. 2. 2005
Nejúspěšnější inscenace Slováckého divadla všech dob Rychlé šípy bude 25. února slavit svoji dvoustou reprízu. Diváci i odborníci se shodují na jednom. Docílit tolika repríz v regionálním divadle je téměř nemožné. Beznadějně vyprodané sály potvrzují, že Slováckému divadlu se to podařilo.
Když se před dvěma lety představení v režii Roberta Bellana narodilo, nikdo ani v nejmenším nepředpokládal, že odstartuje sérii úspěchů Slováckého divadla. Najednou se o tuto moravskou scénu začala zajímat média, o divadle začali psát renomovaní recenzenti a diváci přicházeli v takovém množství, že divadlo jejich zájem nebylo schopno uspokojit a téměř zkolabovala počítačová síť. Hnalo to ale vítr do plachet. Vznikaly další a další zajímavé inscenace, divadlo začalo sbírat ceny
Rychlé šípy si ale mezitím už žily svým vlastním životem. Zvítězili na pražském festivale Dítě v Dlouhé, byly vyhlášeny druhou nejlepší komedií v republice na Festivalu smíchu v Pardubicích, spolupořádaly několikrát sbírku Pomozte dětem!, objevily se na televizních obrazovkách. Baví to herce vůbec ještě? Necítí se unaveni? Jedním hlasem říkají, že hrát Rychlé šípy je jako dát si ozdravnou kůru. David Vacke, představitel Mirka Dušína dokonce prohlásil, že už ví, jak se cítili slavní Beatles, když diváci na jejich koncertech šíleli nadšením.
Divadelníci slibují, že si na dvousté repríze dají mimořádně záležet. „Neznám v současné době na Moravě komedii, která by byla populárnější než Rychlé šípy. Ano, na jednu stranu je to zásluha režiséra a herců, ale na stranu druhou si tolik repríz vyžádali právě naši diváci a těm děkujeme nejvíc,” říká mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník. Co se tedy v uherskohradišťském divadle chystá na 25. února? Pozvání od divadelníků opět přijal Jindra Hojer, skutečný člen Foglarova oddílu, podle něhož slavný spisovatel pojmenoval jednoho z pětice čestných a spravedlivých hochů, pozvání dostal také Otto Kallus, dnes známý především ze seriálu Rodinná pouta, který stál u zrodu uherskohradišťských Rychlých šípů, když v původním obsazení vytvořil postavu Jarky Metelky. Ve hře je ale například také Bolek Polívka, ten se přišel na Rychlé šípy podívat ve svém brněnském divadle. „Diváky ale kromě představení samotného čeká především unikání dražba částí kostýmů a rekvizit. Její výtěžek pošleme na humanitární účely. Kdo jiný by měl pomáhat, když ne Rychlé šípy,” dodává Kubáník.