25. 2. 2005
Šárka Bellanová patří nejvíce k divadelnímu zákulisí Slováckého divadla. Jejíma rukama procházejí kníry, paruky a příčesy, když jako maskérka mění podobu herců. Častokrát má ale také plné ruce práce s kostýmy, protože je pod mnoha hrami podepsána jako kostýmní výtvarnice. Tou nejslavnější hrou jsou asi Rychlé šípy, které v pátek 25. února oslaví neuvěřitelnou dvoustou reprízu. Šárka Bellanová bude u toho. Vždyť i díky ní se Rychlé šípy staly nejúspěšnější komedií na Moravě.
Stála jste u samého zrodu komedie Rychlé šípy jako kostýmní výtvarnice. Bylo těžké najít, vymyslet a hlavně hercům na míru vytvořit všechny kostýmy?
Vytvořit návrhy nebylo vlastně tak těžké, protože mi je předurčil komiks namalovaný doktorem Fischerem. Horší bylo pak vše realizovat, protože sehnat třeba vytahané tepláky ze 40-tých let je docela kumšt.
Jak to vypadá v praxi? Kostýmy se šijí, nebo pátráte doma ve skříních?
Nakreslené návrhy jsem předala do naší krejčovny a v tomto případě jsem hodně kostýmů vyhledávala po „sekáčích”, no a něco specifického ušila děvčata v krejčovně. Je pravda, že se mi už stalo, že jsem nutně potřebovala něco podobného, co jsme měli doma, takže Robert (režisér Bellan, pozn. aut.) při předváděčce překvapeně vydechl: „Jé, můj svetr!”
Potrápil vás kostým některé z postav natolik, že jste si s ním nevěděla rady?
Řekla bych, že senzační obsazení všech postav v Šípech mně docela ulehčilo práci, protože všem kostýmy bezva sedly. Trošku musí člověk přemýšlet jen u rychlých převleků, aby se postava totálně změnila během pár vteřin.
Nezbytnou součástí Rychlých šípů jsou barevné vlasy - Mirek Dušín je blond, Rychlonožka trochu zrzek
Jaký prostředek k tomu v divadle používáte?
Barevné vlasy dají klukům komiksový šmrnc. Naštěstí to není problém. Existují super spraye jedné firmy, které bezvadně kryjí a hlavička je během okamžiku jako kreslená. Za tu dobu, co se Šípy hrají, už zvládáme nalíčení a nastříkání hlav všech kluků asi za půl hodiny. Odhadem jsme spotřebovali asi 150 žlutých, červených a černých.
Který z herců si dává nejvíc záležet na dokonalosti účesu?
Jednoznačně - Štětináč!
Jak to vypadá s kostýmy? Vidí diváci pořád ty původní, nebo se už muselo přešívat, došívat a měnit?
Myslím, že všichni Šípáci už vyměnili tenisky, někteří i dvakrát. Také jsem musela dokoupit barevná trička a indiánům nové čelenky. Celá scéna se inovovala a obnovovaly se kresby na kulisách. Dělal se nový terč na šipky do klubovny a myslím, že Štětináč má novou krysu - stará přestala pískat.
Prozradíte, jak to vypadá v zákulisí? Jsou představitelé Rychlých šípů tak galantní jako na jevišti a Bratrstvo kočičí pracky zrádné?
Bratrstvo kočičí pracky je stejně tak galantní, jak Šípáci jsou zrádní. Hlavně, že je s nimi v zákulisí legrace. To se pak i těším do práce.
Nepozorujete, že by si po tolika reprízách někteří z herců přenášeli vlastnosti divadelních postav i do svého soukromí?
Je to zajímavé, když se nad tím zamyslím, tak Šípáci přesně charakterizují postavy herců, kteří je hrají i v civilu.Tomáš - rozpustilý Rychlonožka, David jako ambiciózní Jindra, Míra jako slušňák Jarka, Zdeněk jako tichý Červenáček a Jožka se v Dlouhém Bidlovi taky dost našel, o Štětináčovi ani nemluvím a Martin je pro mě tak trochu Bohoušek. Nad všemi tyčí David, který se Dušínem už vlastně narodil.
S Rychlými šípy jste projezdila pěkný kus cesty. Je některé z těch dvou set představení obzvlášť oblíbené, na které ráda vzpomínáte?
Oblíbené představení nemám, mám docela fajn pocit, když sál burácí smíchy. To si vždycky říkám, že bych tam chtěla sedět s nimi a taky se tak smát.
Kolik repríz podle vás ještě Rychlé šípy čeká?
Přála bych si, abychom hráli ještě aspoň 100 repríz. No a snad se naši diváci dočkají i 2. dílu „Rychlé šípy v zimě”.