11. 3. 2019
Jako každoročně se v sobotu 9. března na plese Slováckého divadla rozdávaly divácké ceny Slovácký Oskar a ceny odborné poroty Největší z pierotů. Letošní ročník obou anket naprosto ovládla inscenace Kříž u potoka.
V anketě Slovácký Oskar diváky nejvíce oslovily výkony Kláry Vojtkové a Tomáše Šulaje. Nejzajímavější inscenací uplynulé sezóny se stalo zmiňované drama Karoliny Světlé Kříž u potoka v režii Martina Františáka.
Stejná inscenace zvítězila i u kritiků, kteří jako nejlepší ženský herecký výkon ocenili Kláru Vojtkovou za její výkon v roli Evy v Kříži u potoka. Nejlepším mužským výkonem zaujal odbornou porotu Zdeněk Trčálek v roli Majora v inscenaci režiséra Igora Stránského Rodina Tótů a rovněž v roli Štěpána Potockého v Kříži u potoka.
Předána byla i Cena komediantů, kterou udělují herci Slováckého divadla ostatním nehereckým kolegům, a získal ji Josef Fojta za původní hudbu k pohádkovému muzikálu Anička a bylinkové kouzlo.
Herečka Klára Vojtková v loňské sezóně diváky zaujala jako Beatrice v komedii Mnoho povyku pro nic, Eva v Kříži u potoka a Anička a Heřmánek pravý v původním muzikálu Josefa Fojty a Emanuela Míška Anička a bylinkové kouzlo. "Kříž u potoka bylo nelehké zkoušení. Nebylo úplně snadné Martinovi porozumět. Mnohé se odehrává v obrazech jen v jeho hlavě a jeho fantazie je veliká. Herec neví dne ani hodiny, musí být připraven na neustálé změny. Takové divadlo bez jistot. Trochu jak jízda v boulích, nohy lyžaře pevné i gumové zároveň," zavzpomínala herečka na spolupráci s režisérem Martinem Františákem.
Herec Tomáš Šulaj zapůsobil na diváky v inscenacích Mnoho povyku pro nic, kde si zahrál Dona Pedra, aragonského prince, a ve zmiňovaném Kříži u potoka, kde ztvárnil postavu Ambrože Potockého. "Mám pocit, že publikum tady na Slovácku dokáže ocenit dobré herecké výkony a není to publikum čistě fanouškovské. Takže v této divácké anketě záleží na tom, jakou roli jste v uplynulé sezoně hrál a samozřejmě, jak jste ji zvládl. A to zatím, zaplaťpánbůh, tak nějak vychází a jsem za to upřímně moc vděčný," uvedl herec, který už Slováckého Oskara získal několikrát a v počtu ocenění drží spolu s kolegyní Jitkou Hlaváčovou přední místo žebříčku.
Nejzajímavější inscenací loňského roku se stal Kříž u potoka. Adaptaci románu Karoliny Světlé z roku 1868 přivedl na uherskohradišťské jeviště režisér Martin Františák. "Román Karolíny Světlé má většina z nás v povědomí ještě ze základní školy. Jde o osvícenský román, naivistický pro dnešní dobu. Obsahuje ale dva silné příběhy, které snad oscilují i s dnešním člověkem," uvedl režisér, který v minulosti ve Slováckém divadle nastudoval úspěšnou Noru Henrika Ibsena s Terezou Novotnou v hlavní roli, jež byla za svůj výkon nominovaná na Cenu Thálie.
Slovácký Oskar 2018
Nejzajímavější ženský herecký výkon
1. místo – Klára Vojtková
2. místo – Petra Staňková
3. místo – Irena Vacková
Nejzajímavější mužský herecký výkon
1. místo – Tomáš Šulaj
2. místo – Zdeněk Trčálek
3. místo – Pavel Hromádka
Nejzajímavější inscenace
1. místo – Kříž u potoka
2. místo – Mnoho povyku pro nic
3. místo – Úča musí pryč!
Největší z pierotů 2018:
Nejlepší ženský herecký výkon: Klára Vojtková
Nejlepší mužský herecký výkon: Zdeněk Trčálek
Nejlepší inscenace: Kříž u potoka
Z historie cen Slováckého divadla:
Historie předávání hereckých cen v Uherském Hradišti je pestrá a rozsáhlá a sahá až do roku 1994. Tehdy byl poprvé udělen Slovácký Oskar, divácká cena popularity. Tu úplně první si odnesli Ludmila Forétková a Jaroslav Kyncl a dvě inscenace – Úklady a láska v režii Igora Stránského a Limonádový Joe v režii Karla Hoffmanna.
Cenu odborné poroty Největší z pierotů poprvé v historii získal v roce 1996 Karel Hoffmann za roli Čochtana v inscenaci režiséra Rudolfa Tesáčka Divotvorný hrnec.
1994 rok, kdy se začal udělovat Slovácký Oskar
1996 rok, kdy se začaly udělovat ceny Největší z pierotů
2012 začali herci udělovat Cenu komediantů ostatním nehereckým profesním kolegům
8 největší počet Slováckých Oskarů má herec Tomáš Šulaj
6 druhý největší počet Slováckých Oskarů zatím získala herečka Jitka Hlaváčová