6. 2. 2015
Na stěnách chodeb a foyeru už visí nové obrazy. Slavnostní vernisáž však proběhne, jak je u nás již dlouho zvykem, o přestávce sobotní premiéry. Nová výstava má název Proměny krajiny – obrazy. Autorem děl je akademický malíř Vladimír Zálešák, pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, kterou před lety také vystudoval (obor užitá malba, dekorativní malba u grafika Jana Gajdoše), poté pokračoval ve studiích na Akademii výtvarných umění v Praze (v ateliéru krajinářské a figurální malby u malíře, grafika a ilustrátora Františka Jiroudka). Jako „ochutnávku“ nabízíme několik obrázků Vl. Zálešáka a citát z textu Marie Martykánové z katalogu k výstavě v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti v roce 2008…
„Vladimír Zálešák je nepřehlédnutelný svou postavou. Snad proto vždycky dohlédl dál než my, co jsme moc nevyrostli. Má tedy nejen předpoklad vidění vzdáleného horizontu, vysokého nebe či hluboké vodní hladiny, ale zároveň umí přemýšlet nad zákonitostmi soužití člověka s přírodou, uvědomuje si neoddělitelnost a nenahraditelnost. Ke svému krajinářskému zaměření se vyjadřuje skromně: „Příroda je nevyčerpatelný zdroj inspirace. Je tady vždycky, když si s ní chci něco začít a pokaždé je jiná.“ A pak dodává s humorem sobě vlastním: „Je krásná, trpělivá a shovívavá. Nikdy mi nemluví do toho jak ji chci malovat, na rozdíl od lidského modelu.“
Akademický malíř Vladimír Zálešák patří ke generaci, která v poslední čtvrtině 20. století vstoupila do českého výtvarného života. Patří ke generaci, která se moderními výtvarnými názory vyjadřovala ke světu, životu a společnosti. Přesto ho lze považovat za nositele a pokračovatele odkazů minulých generací malířů, kteří v krajině nacházeli bohatý pramen inspirací, které se nikdy nedají vyčerpat. I přes názorové odlišnosti, módní tendence, osobitý rukopis, to vše se dá sloučit do jednoho proudu v neustále svěžím pojetí.“
Malá fotogalerie ZDE...