16. 5. 2022
Večer je ve Slováckém divadle Romeem v nejslavnějším Shakespearově dramatu, Knězem v rockové opeře Jesus Christ Superstar nebo Števou v dramatické Její pastorkyni. Řeč je o talentovaném herci Pavlu Šupinovi, který je od nynějška i veselým Luďkem Ohárkem a těší tak pacienty v nemocnicích v Uherském Hradišti, Brně, Břeclavi, Kyjově a Hodoníně včetně onkologických oddělení. Pavel Šupina se stal zdravotním klaunem.
Poprvé ho myšlenka nasadit si červený nos napadla už při studiu na JAMU, do praxe ji uvedl letos. „Před více než půlrokem bylo totiž vypsáno celorepublikové výběrové řízení a já jsem se přihlásil. Důvod byl stále stejný - až galaktický význam v možnosti rozdávat radost a úsměv, příležitost opouštět komfortní zóny a dále se profesně a hlavně lidsky posouvat,“ vysvětluje Pavel.
Být tak trochu cáklý – tady a teď
Být zdravotním klaunem neznamená umět vyprávět vtipy a praštit sebou o zem, je v tom samozřejmě mnohem víc.
„V první řadě je důležité být svým způsobem trochu cáklý, prostě nebýt tak úplně v pořádku, ale v nejlepším slova smyslu,“ usmívá se Pavel Šupina, ale pak zvážní. „Dále je to určitě empatie a cit. Je potřeba se napojit na pacienta, i když já jej coby klaun vnímám spíše jako parťáka, musím samozřejmě brát ohled na věk, pohlaví, zdravotní stav, počet lidí na pokoji, momentální psychické rozpoložení pacienta a následně mu ušít situaci na míru. Důležité je být tady a teď, na nic si nehrát, existovat jako naprosto bezelstná, nevinná a naivní bytost, která je tím nejhloupějším ze všech ve svém, ale klidně i v cizím světě.“
Jsme třešinkou na dortu, personál je dort
Už jen herecké povolání je samo o sobě náročné, zvláště v tak aktivním divadle, jakým je to Slovácké. Kde bere Pavel čas a energii na druhé řemeslo?
„Ta pomoc je vzájemná. Všechno, co ze sebe dávám, se mi zase vrací zpět. Neustále se učím a každým setkáním v nemocnici rostu. Někdy je to vyčerpávající, ale ta únava je naplněná radostí a pokojem,“ zdůrazňuje Pavel a vyzdvihuje práci nemocničního personálu, se kterým nyní pravidelně přichází do styku. „My jako klauni přijdeme na oddělení na tři hodiny denně, lékaři, sestry a ostatní jsou tam mnohonásobně déle a to, s čím se musí potýkat, není vždy lehké. Takže velký dík patří jim! My jsme taková třešnička na dortu, oni jsou dort.“